Fotobanka.promitani.cz - obrázek

Medvěd grizzly   
Medvěd grizzly
Grizzly (Ursus arctos horribilis) je považován za jeden z mnoha poddruhů medvěda hnědého (Ursus arctos). Poslední dobou se objevují i názory, že ve skutečnosti nejde o klasický poddruh, nýbrž o naprosto stejného medvěda, který jen jinak vypadá díky prostředí, ve kterém žije a potravě, jakou se živí. Pravdou je, že medvědi grizzly od pobřeží, kde se živí lososy, dorůstají až šestinásobku hmotnosti, než ti méně šťastní z vnitrozemí.
Foto © 2010 Martin Loew, www.promitan. Soubor: d07656u.jpg

Místa a kategorie: Aljaška, Kanada, Severní Amerika, Yukon Territory, grizzly, medvědi, zvířata, savci, lesy

 Komentáře fotografie:

Vloženo: 1.2.2012, 9:11 
Skvělý snímek Grizzlyho podtrhuje doslova barvami hrající louka, která tímto prozrazuje hojnost a rozmanitost zdejší krajiny.

Vloženo: 8.2.2012, 13:32 
Pokud se budete chystat do oblasti s výskytem medvědů, mělo by být samozřejmostí osvojit si základní informace o způsobu Vašeho chování na takovém území, zejména pak postupy při setkání s touto šelmou "face to face". Sám autor této fotografie na svém diashow vyzvedl rozšířenou domněnku, že "medvědi turisty nežerou". Dokument z roku 2008 Hladoví medvědi (Bears feeding frenzy) však vnáší do předchozího úsudku značnou kontroverzi. V části, kde američtí výzkumníci postaví nedaleko stezky v aljašské tundře turistický stan a do něho vloží plastovou figurínu "navoněnou" člověkem, se kolemjdoucí medvěd nezdráhá stan během chvilky zničit, figurínu odtáhnout do nedaleké kleče a tam ji zdevastovat. Domorodý obyvatel na konci pořadu předchozí výsledky podtrhuje větou, že z posledních šesti úmrtí člověka v důsledku střetu s medvědem jich bylo 5 těmito medvědy sežráno... Vzpomeňme však kritické situace samotného člověka, který je schopen z hladu pozřít objekty velmi neobvyklé. Protože se letos chystáme do oblasti s rozsáhlým výskytem medvědů, věřím v teorii první - že medvědi turisty prostě nežerou...

Vloženo: 25.2.2012, 16:08 
"Nechovej se jako kořist a nebudeš loven"- medvěd běží i rychlostí 60km, neutíkej, ale jdi mu v klidu z cesty, nedívej se na něj a fakt se ho nesnaž zastrašit - naštveš ho. Pokud si ho všimneš už relativně pozdě nebo tě prostě sleduje, věnuj mu batoh s jídlem, v krajním případě použij pepřák na medvědy, ale to už je situace, že stojíš mezi mládětem a matkou nebo jde o medvěda, kterému už člověk ublížil. Chovejte se tak, aby o vás medvěd věděl a mohl včas utéct. Nikdy nenocujte na stejném místě, kde máte jídlo nebo cokoli voňavého, méďové jsou zvědaví a mlsní. To je jen pár základních rad pro milovníky divoké přírody, kam nechodíme nikdy sami.

Vloženo: 4.3.2012, 17:50 
A kde je brácha? Šel pro med do Jednoty ... :-)

Vloženo: 8.3.2012, 15:54 
jsme právě čerstvě umýtý s vyfoukanými chlupy a jdu okouknout jestli nemáte nějaké jídlo:-)

Vloženo: 14.3.2012, 8:27 
Noste zavěšenou rolničku, nebo raději dvě. Třeba vás pak nesežere.

Vloženo: 16.3.2012, 15:14 
Pravděpodobně pochází z medvěda ussurijského, který přešel z Ruska na Aljašku před zhruba 100 tisíci lety. Název grizzly pochází z anglického slova „grizzled“, které znamená šedovlasý. Přestože grizzly má opravdu šedé chlupy ve své srsti, biolog George Ord, který jej formálně pojmenoval roku 1815, myslel, že se mu říká „grisly“, což znamená hrozný nebo příšerný, a odtud pochází latinský název horribilis.
Grizzlyové mají se svým ekosystémem různé vztahy. Jedním z těchto vztahů je vzájemný prospěch ze stravování dužnatých plodů. Poté, co grizzly stráví plod, semena jsou vyloučena a roztroušena v klíčivých podmínkách. Některé studie ukázaly větší úspěch klíčení semen, když jsou položena na zem společně se živinami z výkalů. Díky tomu je grizzly významným roznašečem semen ve vlastním životním prostředí. Koloběh dusíku grizzlyové podporují také přenášením mrtvých lososů do lesů na březích řek. Bylo dokázáno, že smrk sivý, který se nachází do 500 metrů od vodního toku, kde grizzly lovil lososy, obsahuje dusík pocházející právě z těch ulovených lososů. Příliv dusíku do lesů je přímo závislý na přítomnosti lososů a grizzlyů.

Vloženo: 1.4.2012, 13:30 
... medvědi nevědí, že turisti nemaj' zbraně, až jednou procitnou, počíhají si někde na ně ...

Vloženo: 2.4.2012, 22:54 
Nad přírodou člověk nikdy nezvítězil,
zvítězit však může nad svým strachem,
nejistotou, či slabostí.......

Vloženo: 3.4.2012, 8:17 
Na promítání byla ještě jedna výstižnější fotka tohoto médi-ale shodli jsme se s ostatními, že je nositelem zcela nového účesu :) Aneb Grizzly punk je na světě!!! Stačí si udělat typický "chochol" místo v úhlu 90 stupňů do úhlu 180 stupňů a novinka je tu. Moc se nám líbí, jen se obávám, že člověku by nikdy tak neslušel :(

Vloženo: 11.4.2012, 20:13 
"Grizzly jde člověku rovnou po hlavě, chytne si jeho lebku do drápů a do zubů. Ale jak je ta jeho lebka tvrdá, tak rovnou nepraskne a tomu medvědovi stále vykluzuje. No celou tě postupně skalpuje a pak až zabije..." Tuhle poučku jsem si vyslechla od známého, který na Yukonu přes dvacet let žije. Řekl mi to právě v předvečer mé měsíční cesty po Yukonu a Aljašce... nevím, jaká jiná informace by pro mne byla v tu chvíli byla strašidelnější. Zvlášť , když jsem medvědí lebky a vycpané pracky viděla předtím na vlastní oči a mohu potvrdit, že drápy vážně mají těch 10 cm.

Vloženo: 16.4.2012, 20:18 
Grizzly za své jméno vděčí dlouhým chlupům se stříbrnými špičkami, které dodávají jeho srsti stříbřitě šedý nádech - z anglického slova grizzle. Dříve byl loven zejména pro jeho kožešinu, která byla zajímavým a výnosným artiklem, po roce 1900 se za jednu kůži platilo 75 dolarů, což byla výše jednoměsíčního platu.Z kůží se šily čepice pro ruské, německé,rakouské a anglické vojáky. Největším a jediným přirozeným nepřítelem grizzlyho je člověk. Američtí rančeři ho viní z napadání svých stád, stejně i z útoků na lidi a z těchto důvodů je grizzly stále huben. A to i přesto, že od roku 1975 patří grizzly k přísně chráněným druhům.

Inspiruje Vás tento obrázek? Líbí, nelíbí? Byli jste tam? Máte odtud zajímavý zážitek, radu, zkušenost?
Podělte se a přidejte svůj komentář: Pravidla komentářů

Omlouváme se, ale vkládání komentářů bylo z technických důvodů dočasně vypnuto.

   


Text a foto Martin Loew 2001-23
Fotografie, cestopisy: Anglie | Irsko | Skotsko | Švýcarsko | Island | Slovensko | Petrohrad | Altaj | Bajkal | Mongolsko | Turecko | Maroko | Ekvádor | Patagonie | Havaj | Kalifornie | Aljaška | Západ USA – Oregon | Madagaskar | Madeira | Kamčatka | Americký severozápad | Kuba | Srí Lanka | Japonsko | Dubaj | Grónsko